Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Mobilní rozhlas

Mapy a inženýrské sítě

Mapový server

Nabídky práce ve vašem rerionu

Bezpečnostní rady

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Staví-li v červenci hromadu mravenci po kraji všude, tuhá zima bude.

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Stránka

Letecký snímek historické části obce a areálu ZOD, bez nové zástavby ve směru na obec Tupadly

Letecký snímek historické části obce a areálu ZOD, bez nové zástavby ve směru na obec Tupadly

Budova obecního úřadu se zdravotním střediskem zahrnující ordinaci praktického lékaře, dětského lékaře a stomatologickou ordinaci. V budově je také místní knihovna a prodejna textilu . Původně školní budova postavená do dnešní podoby v roce 1878 sloužila jako základní škola do roku 1971, kdy byl dán do užívání nový školní areál.

Budova obecního úřadu se zdravotním střediskem zahrnující ordinaci praktického lékaře, dětského lékaře a stomatologickou ordinaci. V budově je také místní knihovna a prodejna textilu . Původně školní budova postavená do dnešní podoby v roce 1878 sloužila jako základní škola do roku 1971, kdy byl dán do užívání nový školní areál.

Farní kostel sv. Gotharda, připomíná se již roku 1268. Roku 1642 byl znovuzřízen. Kostel v roce 1807 vyhořel, přestavěn byl v letech 1856 - 1873 v novogotickém slohu obsahující pozůstatky středověkého kostela. Je to rozsáhlá stavba stojící uprostřed obce - významná kulturní památka obce. Detaily vnějšku kostela jsou vesměs novogotické, některé okenní části věže mohou být gotické. Uvnitř je presbyterium sklenuto žebry z roku 1873. Kruchta lodi pocházející ze 17. století je nesena třemi masivními pilíři a arkádami. Boční kaple P. Marie má mariánský oltář s dřevěnou, pozdně barokní architekturou.

Farní kostel sv. Gotharda, připomíná se již roku 1268. Roku 1642 byl znovuzřízen. Kostel v roce 1807 vyhořel, přestavěn byl v letech 1856 - 1873 v novogotickém slohu obsahující pozůstatky středověkého kostela. Je to rozsáhlá stavba stojící uprostřed obce - významná kulturní památka obce. Detaily vnějšku kostela jsou vesměs novogotické, některé okenní části věže mohou být gotické. Uvnitř je presbyterium sklenuto žebry z roku 1873. Kruchta lodi pocházející ze 17. století je nesena třemi masivními pilíři a arkádami. Boční kaple P. Marie má mariánský oltář s dřevěnou, pozdně barokní architekturou.

Průčelí kostela sv. Gotharda v popředí se železným křížem v kamenném barokním podstavci. Podstavec je z konce 18. století, kříž je z konce 19. století.

Průčelí kostela sv. Gotharda v popředí se železným křížem v kamenném barokním podstavci. Podstavec je z konce 18. století, kříž je z konce 19. století.

Administrativní budovy ZOD, největšího podnikatelského subjektu v obci, které poskytuje pracovní místa značnému počtu občanů obce a blízkého okolí. Hospodaří na ploše 3.300 ha .

Administrativní budovy ZOD, největšího podnikatelského subjektu v obci, které poskytuje pracovní místa značnému počtu občanů obce a blízkého okolí. Hospodaří na ploše 3.300 ha .

Dům s pečovatelskou službou byl přestaven z obytného hospodářského stavení v roce 1993, má 6 bytových jednotek a zázemí s pečovatelskou službou. Slouží seniorům obce a blízkého okolí. Pečovatelskou službu zajišťuje smluvně ANIMA Čáslav, o.p.s.

Dům s pečovatelskou službou byl přestaven z obytného hospodářského stavení v roce 1993, má 6 bytových jednotek a zázemí s pečovatelskou službou. Slouží seniorům obce a blízkého okolí. Pečovatelskou službu zajišťuje smluvně ANIMA Čáslav, o.p.s.

Typické stavení pro historickou část obce (náves), která byla obklopena selskými staveními.

Typické stavení pro historickou část obce (náves), která byla obklopena selskými staveními.

Náves (dolní část), historicky nejstarší jádro obce, které bylo lichoběžníkového tvaru, obklopeno obytnými a hospodářskými staveními, ukončené na horním konci kostelem.

Náves (dolní část), historicky nejstarší jádro obce, které bylo lichoběžníkového tvaru, obklopeno obytnými a hospodářskými staveními, ukončené na horním konci kostelem.

Jedna z ulic v dolní části obce s vjezdem z obce směrem "Ke skalce" na státní silnici.

Jedna z ulic v dolní části obce s vjezdem z obce směrem "Ke skalce" na státní silnici.

Pohled na zadní stranu budovy obecního úřadu , kde je v přístavku umístěna kotelna.

Pohled na zadní stranu budovy obecního úřadu , kde je v přístavku umístěna kotelna.

Prodejna smíšeného zboží "Koloniál Chroustovských" - jedna ze šesti prodejen v obci.

Prodejna smíšeného zboží "Koloniál Chroustovských" - jedna ze šesti prodejen v obci.

Pohostinství "Na Špýchaře", kde je společenský sál. Pohostinství je němým pamětníkem nyní už zašlé slávy potěžských divadelních ochotníků.

Pohostinství "Na Špýchaře", kde je společenský sál. Pohostinství je němým pamětníkem nyní už zašlé slávy potěžských divadelních ochotníků.


Stránka